EFE POMPA MAKİNA

Bobin Sarımı

Piyasada bobinaj fiyatları incelendiğinde farklı fiyatlar olduğu gözlemlenebilir. Yapılan işin niteliği ve bobinajın türü fiyatlandırmayı belirleyen faktörlerdir.

Elektrik akımını taşıyan ve manyetik alan oluşturan elektrik motorlarının yerleştirilmesi ve gerekli uç bağlantılarının ve kablo yalıtımlarının gerçekleştirilmesi işlemlerinin tümüne bobinaj adı verilmektedir. Her elektrik motoruna göre bir bobinaj bulunabilir. Doğru akım ve alternatif akım motorlarında farklı türlerde olduğu görülecektir. Sarım işleminin yapıldığı atölyelerde tornavida, fırça, makaron, havya, lehim, yalıtım sıvısı, presbant, çekiç, pürmüz, tokmak, sürgü çubuğu, kurutma fırını, izolasyon test sıvısı, ampermetre, bobin teli, bobin sarım makinesi gibi bobinaj malzemeleri bulunmaktadır. Malzemelerden herhangi biri eksik olduğunda yapılan işten verim almak güç hale gelecektir.

Piyasada çok sayıda bobinaj çeşitleri olduğu görülecektir. Yapılacak işin niteliğine göre bobinaj sarımı farklılık gösterebilir. Örnek;

  • Pompa Sarımı
  • Step Motor Sarımı
  • Kavrama Bobini Sarımı
ÖZELLİKLERİ GÖRÜNTÜLE

Bobin Sarımı ve Yöntemleri

Bobin sarımı hizmeti ve yöntemleri hakkında bilgi vermek üzere bu çalışma hazırlanmıştır. Bobin sarım hizmeti almak için bizi arayın. Elektrik mühendisliğinde bobin sargısı, elektromanyetik bobinlerin imalatıdır. Bobinler, devrelerin bileşenleri olarak ve motorların, transformatörlerin ve jeneratörlerin manyetik alanını sağlamak için ve hoparlör ve mikrofon imalatında kullanılır. Bir sargının şekli ve boyutları, belirli bir amacı yerine getirmek için tasarlanmıştır. Endüktans, Q faktörü, yalıtım gücü ve istenen manyetik alanın gücü gibi parametreler, bobin sargılarının tasarımını büyük ölçüde etkiler. Bobin sarımı, sarılı bobinin tipi ve geometrisine göre birkaç grup halinde yapılandırılabilir. Elektromanyetik bobinlerin seri üretimi otomatik makinelere dayanır. Bobin sarımı manyetik yapıların performansı açısından son derece önemli bir işlemdir. Sarım, genellikle makinelerde yapılmasına rağmen manuel sarım da halen kullanılmaktadır.