EFE POMPA MAKİNA

Paket Dikey Hidrofor Pompası


Halk arasında “su basınçlandırma pompası, su motoru , sıralı pompalar ” olarak bilinen hidroforlar; Basıncı düşük bir akışkanı (genellikle su) direk şehir şebekesinden yahut belli bir rezervuardan (kuyu , depo vs.) alarak gereken basınç ve debide kullanıma sunan ve işletimini kullanım şartlarına göre kendisi tamamen otomatik olarak gerçekleştiren pompa sistemlerine tesisat mühendisliği terminolojisinde hidrofor denilmektedir.

Binalarda, dairelerde, müstakil villalarda, site ya da yüksek katlı binalarda şebeke su basıncının yeterli gelmediği durumlarda, basınçlı su ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılır.

Özellikle Yüksek katlı binalarda bir genleşme tankı yardımı ile şebeke suyunun yetmediği yerlerde yüksek katlarda bulunan dairelere su basmak amacı ile kullanılır. Yüksek katlı binalarda daire sayısından dolayı amaç pompalar paralel bağlanarak, sıralı pompalar ile basıncı sabit tutup debiyi artırmaktır. Hidrofor direkt şebeke suyuna bağlanabilir. Yanı sıra direkt olarak şebeke hattına da bağlanabilir. Ancak şebeke hattına bağlanması durumunda sular kesildiği zaman hidroforun bir faydası olmaz.

Bu amacın yanı sıra bir başka işe yaradığı nokta; tek katlı ya da 2-3 katlı müstakil yapılarda, villalarda ,yazlıklarda ya da su kesintisinin sık görüldüğü noktalarda su deposundan hane içerisindeki lavabo, musluk ve banyolarına suyu basmaktır. Bu villa pompaları veya yazlık için kullanılan yazlık pompaları diye bilinen hidroforlar basit bir yapıda olup ufak bir genleşme deposuyla veya Grundfos markasında ki gibi Grundfosun özel bir serisi olan; SCALA ve MQ 3-45 hidroforları kendi teknolojisi ile pompa içindeki tankı ile kompakt ve sessiz ve bir çalışma sağlamaktadır.